czwartek, 8 maja 2014

Współwłaściciel czy pełnomocnik do rachunku bankowego - różnice

pełnomocnik do rachunku
Zapraszam na nową, aktualną stronę:


Często decydujemy się na założenie konta wspólnego z drugą osobą, lub dodajemy inne osoby jako pełnomocników do konta osobistego, konta oszczędnościowego czy lokaty (do „rachunków”). W większości przypadków nie mamy tak naprawdę świadomości, jakie prawa przysługują współwłaścicielowi i pełnomocnikowi do rachunku. W dzisiejszym wpisie chciałbym w krótki, praktyczny sposób przedstawić różnice wynikające między współwłaścicielem do konta a pełnomocnikiem.

Współwłaściciel.

Współwłaściciele rachunku co do zasady mają takie same prawa. Każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie dysponować rachunkiem. To znaczy, że współwłaściciel może samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku, powoływać i odwoływać pełnomocników, składać wszelkie dyspozycje, w tym także dyspozycje zamknięcia rachunku. Właściwie wspólna zgoda obu właścicieli potrzebna jest jedynie do otwarcia konta oraz do przekształcenia konta wspólnego na konto indywidualne. Należy o tym pamiętać zakładając konto wspólne.

Pełnomocnik do rachunku.

W przypadku pełnomocnictwa klienci banków najczęściej upoważniają do rachunku osoby trzecie w postaci pełnomocnictwa ogólnego. Pełnomocnik ogólny ma praktycznie takie same prawa jak właściciel rachunku, z zastrzeżeniem, że nie może udzielać dalszych pełnomocnictw oraz nie może zarządzać kartą debetową wydaną właścicielowi rachunku. Pełnomocnik do konta nie odpowiada też za naliczone opłaty za prowadzenie rachunku, środki na nim zgromadzone z punktu prawa nie są jego własnością.
Pełnomocnictwo do rachunku bankowego może być ogólne oraz szczególne (tzw. rodzajowe). Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do składania wszystkich dyspozycji w ramach umowy rachunku bankowego, w tym także wypłat i przelewów, łącznie z zamknięciem rachunków. Należy o tym pamiętać i rozważnie upoważniać osoby do swoich rachunków bankowych, ponieważ kilka razy byłem świadkiem sytuacji, kiedy pełnomocnik niespodziewanie wypłacił wszystkie pieniądze i zamknął konto przy wielkim zaskoczeniu właściciela rachunku. Z prawnego punktu widzenia prawa wszystko przebiegło prawidłowo.
Rozwiązaniem takie sytuacji jest pełnomocnictwo szczegółowe, w którym to zawarte są konkretne czynności, których może dokonać pełnomocnik szczególny. Np. wpłaty na rachunek, wypłaty do 5.000 zł miesięcznie, uzyskiwanie informacji o saldzie rachunku. Czynności, do jakich może być upoważniony pełnomocnik szczegółowy, możemy w pełnomocnictwie wpisać bardzo wiele. Wtedy nie ma ryzyka, że pełnomocnik zabierze nasze pieniądze i zamknie konto. Należy też pamiętać, że pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci właściciela rachunku.
Jeszcze trochę innym rodzajem pełnomocnictwa do rachunku jest pełnomocnictwo notarialne. Jest udzielane w obecności notariusza i przez niego potwierdzone. Przydatne, kiedy właściciel rachunku z różnych względów nie może pojawić się w placówce banku i udzielić osobiście pełnomocnictwa. Należy jedynie pamiętać, aby to nie było pełnomocnictwo zwykłego zarządu, lecz były jasno i precyzyjnie opisane czynności, jakie pełnomocnik będzie mógł załatwiać w imieniu właściciela rachunku.


Zapraszam też na drugą część artykułu tutaj.

1 komentarz:

  1. Dziękuję za wyjaśnienie terminów, osoby prowadzące spółkę z o.o. muszą sobie przyswoić te definicje, bo wystarczy że jedna złotówka nie będzie się zgadzać i pojawią się problemy z fiskusem. Trzeba więc wiedzieć, komu jakie role przydzielamy na koncie bankowym.

    OdpowiedzUsuń